Nejčastější nemoci

Nemoci

Občas se stane, že nám morče onemocní, přestože mu věnujeme veškerou péči. Jak nemocem předcházet a co dělat, pokud se přesto u morčete nějaká nemoc vyvine, se ve zkratce dozvíte zde ze zkušeností chovatelů. 

Pro kompletní informace o nemocech morčat a jejich léčbě doporučujeme navštívit webové stránky MVDr. Denisy Vítkové (chovatelská stanice morčat Cavia Bohemia).

 

Karanténní opatření:

Ať už kupujeme nové chovné jedince nebo miláčky na mazlení, ze zverimexu nebo od chovatele, měli bychom po přinesení nového tvorečka zavést preventivní opatření pro zmenšení rizika přenosu chorob z nově příchozího na naše starousedlíky. Bohužel často bývá následující problematika opomíjena a je argumentováno chabými zdůvodněními, že již mnoho zvířat bylo přineseno a rovnou začleněno do domácího hejna morčat, aniž by se objevil nějaký problém. Karanténu bychom ovšem neměli podceňovat, protože jednoho dne při jejím zanedbání může nastat skutečně velmi vážná situace.

Po přinesení morčete domů bychom měli zvíře pozorně prohlédnout. Morče by nemělo mít výtok z očí nebo nosu a v kožíšku se nesmí nacházet holá místa, stroupky, případně pohybující se parazité. Je třeba všímat si i kvality výkalů a vzhledu moči (např. zda zvíře netrpí průjmy).

Nové zvíře je nejlepší umístit do odděleného výběhu a ještě lépe do jiné místnosti. Některé respirační choroby bývají přenosné kapénkovou cestou stejně jako u lidí. Současně je vhodné dávat si pozor i při běžné manipulaci, např. při čištění kotce, nejdříve čistit kotce domácích usedlíků a teprve nakonec kotec nového zvířete. Mytí rukou před i po manipulaci se zvířaty by mělo být samozřejmostí vždy - chráníte tak sebe i své mazlíčky.

Délka karantény je sporná záležitost. Rozhodně pár dní by bylo dobré nové zvíře v karanténě ponechat. Jak známo, u morčat se choroby vyvíjí bohužel velmi rychle a proto bývá po velmi krátké době zřejmé, že něco není v pořádku. Od věci není preventivní podání léčiv, především proti kokcidioze, případně preventivní postřik antiparazitárním přípravkem (např. Kadox). Ačkoliv všechny popsané zkušenosti vyhlížejí velmi jednoduše a logicky, bývá problematika často přehlížena a nedostatečně brána v potaz. Proto jsem chtěla znovu zopakovat základní principy, které drží naše chovy zdravé a kvalitní.


Některá onemocnění morčat:

Dýchací potíže

Příznaky: výtok z nosu, výtok z očí (slzení), obtížné dýchání či kýchání, apatie

Pokud u vašeho morčete zpozorujete některý z těchto příznaků, není radno jej podcenit. U morčat neplatí tak jako u lidí, že nachlazení je lehké onemocnění, právě naopak.

Je tedy důležité navštívit i s „obyčejným“ nachlazením veterináře. Ten pravděpodobně morčeti předepíše antibiotika (Borgal, Entrogal). My můžeme morčeti zvýšit přísun vitaminu C, a to buď přirozeně v potravě (hodně vitaminu C obsahují šípky, paprika), nebo rozpuštěním vitaminového prostředku do vody (Supervit S, Compositum C, Celaskon). Na podporu imunity můžeme morčeti nabídnout echinaceu (pokud máme rostlinku, můžeme listy, pokud ne, pak můžeme podat echinaceový sirup). Při léčbě antibiotiky je nutné podávat i probiotika pro znovuosídlení zažívacího ústrojí přirozenou mikroflorou.

Zažívací potíže

Průjem

Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned nasadíme dietu (seno, voda, probiotika) a co nejdříve navštívíme veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.

Tympanie

Příznaky: Morče nedokáže chodit ani se postavit na nohy, je apatické, může mít nafouklé bříško.

Toto onemocnění je způsobeno podáním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy či trávy/zeleniny, která nadýmá (zelí, jetel).

Nutné je co nejdříve (nejlépe IHNED) navštívit veterináře, protože morčeti se zvětšuje žaludek. Ten tlačí na vnitřní orgány a pokud se dostane až k plicím, morče se začne dusit a umírá. Veterinář pravděpodobně injekčně morčeti aplikuje léky.

Je nutné morče krmit senem (po stéblech) a vodou (z injekční stříkačky – bez jehly), než se zotaví a má dost energie, aby přijímalo potravu samo.

Parazité

Vši/všenky

Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, mohou se pohybovat.

Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Ivomec, Dectomax, Frontline, Arpalit neo, Diffusil, ...

POZOR! Důležité upozornění při odvšivování 1% Arpalitem:

  • POZOR na záměnu s 5% Arpalitem!
  • Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod.
  • Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku!
  • Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete.
  • Nedoporučuje se, aby tento zásah prováděli děti!

Postup:
1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ruce!
3. den opakujte jako první den
7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.

Pokud máte více morčat, je lepší použít Frontline Spot on (0,1-0,3 ml / dle váhy morčete)
Pro zajištění zničení parazitů je dobré aplikaci po pár dnech zopakovat.

Svrab

Příznaky: Prořídlá srst, stroupky

Navštívit veterináře, ten aplikuje morčeti přípravek proti svrabu. U většiny druhů svrabu morčat není třeba se obávat přenosu na člověka.

Chirodiscoides caviae

Příznaky: velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, nebývá příliš velký, avšak snižují kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.

Léčba: Účinkují stejné přípravky jako pro hubení všenek. Biokill není příliš účinný, patrně proto, že obsahuje jako účinnou látku pyretridy, které nejlépe účinkují v nižších teplotách, kdežto morčecí chov je umístěn v teplotě 22 - 25 stupňů C. Naprosto spolehlivě však účinkuje Kadox spray.

Kožní onemocnění

Plíseň

Příznaky: vypadaná srst (většinou kulatá místa) se stroupky a bílým povlakem

Léčí se nejčastěji Imaverolem (koupele), Nizoralem. Léčba je zdlouhavá a je nutné ji aplikovat pečlivě pravidelně, abychom se plísně zbavili.

POZOR!!! plíseň je přenosná i na člověka, takže po dobu onemocnění se s morčetem nemazlíme, k aplikaci mastičky nejlépe používáme rukavice a po namazání si pečlivě myjeme ruce!!

Absces

Příznaky: na těle se vytvoří boule/bulka naplněná hnisem, pro morče bolestivá

Bohužel u morčat častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí hnis vyteče směrem do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje. V případě větších abscesů se odstranění provádí v celkové anestezii - viz album fotografií z operace abscesu.

 

(c) Dominika, (c) 2008 Lucie Michlíčková (Lucianetta)
upravila Petra Křížová

převzato z webu Morčata a králíci